9.10.2018 / Gösterim Sayısı : 240

Japon Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı Yetkilileri İzmir'de

#2018 japon İZTO ziyaret

​Japon Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı yetkilileri İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) düzenlediği toplantıda İzmir'deki yatırım alanları hakkında bilgi aldı. Toplantıya Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan da katıldı.

Musa Bakan yaptığı konuşmada İzmir'in tarımsal potansiyeli konusunda Japon yatırımcılara bilgiler verdi. Coğrafi konum ile birlikte iklimin, bölgelerin tarımsal potansiyeli için en önemli göstergelerden olduğunu belirten Bakan, İzmir'in Türkiye'nin en şanslı illerinden biri olduğunu söyledi. İzmir'in metropol bir kent olmasının yanı sıra tarih ve turistik dokusuyla da ön plana çıktığını anlatan Bakan, "Bitkisel, hayvansal ve gıda üretimi konusunda sürekli ilk 5'te yer alan İzmir, Türkiye'nin ikinci büyük tarım kentidir. Kuzey yarım kürenin ilk kiraz hasadını gerçekleştiren İzmir, zeytin, incir, mandalina, patates, enginar, domates ve karpuz üretiminde de ön plana çıkmaktadır. Üretilen ürünler hem ham haliyle hem işlenerek yurt içine ve yurtdışına satılmaktadır. İzmir'de 3 bin 556 üretici ise 22 bin dekar alanda 85 bin ton organik ürün üretimi sağlamaktadır" diye konuştu.

İzmir'in kısa tanıtım filmi gösteriminin ardından konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Japonya ile kültür, turizm ve ticaret ilişkilerinin her zaman çok üst düzeyde olduğunu ifade etti. Tarımın yakın gelecekte dünyaya yön verecek sektörlerin içinde olacağını dile getiren Özgener, İzmir'in incir, zeytin, zeytinyağı, süs bitkileri ve süt gibi ürünlerde ülkeye önemli bir model oluşturduğunu söyledi. Kırsal kalkınmanın anahtarı olan kooperatifleşmede İzmir'in öncü bir rol üstlendiğini anlatan Özgener şöyle konuştu:

"Japonya'da 694 kooperatifin kurulması ve gelişmesinde başarılı bir örnek oluşturdunuz. Tarım ürünleri üretmemiz yetmiyor. Bunları katma değeri yüksek ürüne dönüştürmemiz gerekir. Biz de tarıma dayalı sanayiyi en yükseğe taşımak için çalışıyoruz. Bu nedenle 3 tane tarıma dayalı ihtisas sanayi bölgeleri kurma kararı aldık. Biri domates ve salatalık üretimi için jeotermal ısıtmalı seracılık, biri süt bitkileri, biri ise süt besi işletmesi olarak faaliyet gösterecek. Burada bizi en sevindiren gelişme ise; cumhurbaşkanımızın yeni hükümetin kurulmasından sonra belirlediği 100 günlük eylem planı içerisinde bu 3 projenin de yer alması oldu. Hükümet ayrıca bu üç yatırımın altyapısı için yüzde 40 hibe veriyor. Yatırımcılar 2 yılı ödemesiz senelik yüzde 3 faiz ile 11 yıl kredi sağlıyor. İzmir'de 8 tane organize sanayi bölgesi kurulması 100 günlük eylem planında olan diğer projelerden. Dolayısıyla kentimizde toplam 11 organize sanayi bölgesi olacak."

Tokyo 2020 olimpiyatlarının yaklaştığını dile getiren Özgener, tarıma dayalı ürünlerde Japonya'ya ihracat yapmaya hazır olduklarını ifade etti. İzmir'den Japonya'ya 100 milyon dolarlık orkinos balığı ihracatı yapıldığını anlatan Başkan Özgener, Türkiye'nin en büyük ikinci tarım kenti İzmir'in tarım ve hayvancılık potansiyeli açısından en şanslı kentlerin başında geldiğini söyledi.

Toplantıda konuşan Japan Agricultural Tarım Kooperatifleri Kyoto Bölge Birliği Başkanı Mr. Nakagawa Yasuhiro ise daha önce 12 kez Türkiye'ye geldiğini ancak İzmir'i ikinci kez ziyaret ettiğini söyleyerek " Büyükelçimizin tavsiyesi üzerine geldik. Büyükelçi tarım yatırımları yapmak için bizi İzmir'e yönlendirdi. İzmir'deki tarım alanlarını gezdik. Tarım gözüyle İzmir'e baktık ve mükemmel olduğunu gördük." dedi. 


''