T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Organik Tarımı Öğreniyorum" Projesi Kapsamında Mavibahçe'de Eko Pazar Açıldı

Yayın Tarihi : 25.04.2022

Karşıyaka İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, ETO ve Mavibahçe alışveriş Merkezi tarafından yürütülen "Organik Tarımı Öğreniyorum Projesi" kapsamında Mavibahçe Alışveriş Merkezi'nde Organik Pazar kuruldu. Organik Pazarın açılışında gerçekleştirilen Eko Pazar söyleşisine, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Prof Dr. Ceyhun Dizdarer ve Organik Tarım Üreticisi Halil Halaç katıldı.

Gazeteci Nedim Atila moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide İl Müdürü Mustafa Özen tarımın ve güvenilir gıda üretiminin önemine değinirken, "Tarım sadece ülkemiz için değil dünya için de alternatifsiz bir sektördür. Tarımın her alanda artık konuşulmaya başlanması bizim için sevindirici" dedi.

Organik tarımla ilgili İzmir'de geçekleştirilen faaliyetlerden, mevcut durumdan ve hedeflerden bahseden Özen, "İzmir, 175 bin dönüm alanda 2100 üretici ile 125 çeşit organik tarım ürünü üretiyor. Aslen 1984 yılında ilk ihracat İzmir'den gerçekleştiğinde biz organik tarımla tanışmış olduk. 2021 yılında İzmir'de organik tarıma yaklaşık 8 buçuk milyon TL destekleme verdik. Ayrıca üreticilerimize yönelik düzenlediğimiz çeşitli eğitimler ve yönlendirmelerle rehberlik ediyoruz" diye konuştu.

Üreticilerin üretim ve pazarlama sürecindeki tüm sorunlarının iyi değerlendirilmesi ve çözüm noktasında çalışılması gerektiğini ifade eden Özen, " Müdürlüğümüz sahadaki bütün sorunları analiz eden en köklü kurumdur. Bu anlamda ciddi bir hafıza ve tecrübeye sahibiz. Dolayısıyla bizim dışımızda tarıma destek veren odaların, kooperatiflerin ve belediyelerin bizim bu tecrübemizden faydalanarak hareket etmesi gerekiyor. Burada organik ürünlerin ve bu üretim şeklinin kıymetinin bilinmesi adına gerçekleştirilen bu projenin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Söyleşide söz alan Çocuk Hastalıkları uzmanı Prof Dr. Ceyhun Dizdarer, organik tarım ürünlerinin sağlık açısından önemine değinirken, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Altındişli ise organik üretimin tarım alanındaki stratejik öneminden bahsetti.

Söyleşide söz alan Organik Tarım Üreticisi Halil Halaç, organik ürünlerin daha çok talep edilmesini istediğini belirtirken, tüketicilerin de üreticilerin de bilinçli olması gerektiğini söyledi.

Karşıyaka Mavibahçe Alışveriş Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğin ardından açık alanda kurulan Organik Pazar ziyaret edildi. EkoPazar, Mavibaçe'de ayda 1 gün açık olacak.