T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"Gönüllü Son Hasat" Projesi ile Hasat Dışı Kalan Ürünler İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırılıyor

Yayın Tarihi : 26.8.2021

​Tarla/bağ/bahçedeki gıda kayıplarının engellenmesi için hayata geçirilen "Gönüllü Son Hasat" Projesi'nin ikinci durağı Selçuk İlçesi oldu. Gerçekleştirilen etkinlikte gönüllü gençler tarafından toplanan Selçuk şeftalisi, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Etkinliğe Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen'in yanında Konak İlçe Müdürü Ruhşan Özdemir Çifçi, Selçuk İlçe Müdürü Mustafa Acarğil, Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, üreticiler ve basın mensupları katıldı.

Etkinlikte konuşan Selçuk Kaymakam Ekrem İnci, organizasyondan duyduğu heyecanı dile getirerek: "Yapılan bu proje israfı önleme anlamında çok kıymetli. Bunun yanında gençlerin tarımı yerinde görmesini ve tarımsal üretime yabancı kalmamasını da sağladığı için ayrı bir anlamı var." Diye konuştu.

İl Müdürü Mustafa Özen ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dünyada elde edilen gıdanın üçte birinin israf edildiğini ifade ederek, dünyada açlığın önemli boyutta olduğunu belirtti. Özen, "8 ilçede gerçekleştirilecek olan bu projede ana amaç üreticimizin ekonomik sebeplerle hasat etmeyi düşünmediği ve tarlada/bahçede bıraktığı bu ürünü gönüllü toplayıcılarla hasat etmek ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak. Ayrıca bu ürünlerin bahçeden uzaklaştırılması bahçeyi, bitki hastalık ve zararlılarından korumak için de önemli. Bu projede, hasada katılan gönüllü gençler, hem tarımsal üretimle iç içe olma imkanı yakalıyor hem de topladıkları ürünlerin israf edilmesini önlemiş oluyor." dedi