T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli ve Milli Sebzeler Tarla Gününde Tanıtıldı

Yayın Tarihi : 12.8.2021

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve ülkemizin bereketli topraklarında yetişen sebze çeşitleri, Menemen İlçesi Çukurköy Mahallesi'nde düzenlenen Tarla Günü etkinliği ile tanıtıldı. Tarla gününe, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ali Peksüslü, Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, İlçe Müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve üreticiler katıldı.

Etkinlikte konuşan İzmir Tarım İl Müdürü Mustafa Özen, "Covid-19 süreci tarımın, üretmenin, sağlıklı gıdaya ulaşmanın, beslenmenin önemini göstermiş oldu. Bugün bizler de Çukurköy Mahallemizde yerli ve milli sebze çeşitlerini tanıtarak tarıma vermiş olduğumuz önemi gözler önüne seriyoruz. Bizler geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza, sağlıklı bir dünya bırakmak istiyorsak, tarımı ayakta tutmamız ve ileriye götürmemiz gerekiyor. Bu da tüm sektör paydaşlarımızla el ele vererek mümkündür. Bunun güzel bir örneğini bugün Çukurköy Mahallemizde yaşıyoruz. Bugün burada yerli ve milli çeşitlerin tanıtımı için bir aradayız. Son 1,5 yıllık süreçte insanlık olarak artık beslenmenin paradan daha kıymetli olduğunu anladık. Üretimin, üreticinin, üretmenin, gıdanın, sağlıklı gıdaya ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu anladık. İşte bu yüzden tarımı ayakta tutmanız gerekiyor. Bu bağlamda 3.6 milyon dönüm tarım arazisine sahip olan bu şehrin 30 ilçesinde, gerçekten tarımın her türlü çeşitliliğini görebildiğimiz bu topraklarda tarımın farklı kollarında farklı projeler uyguluyoruz. Aslında İzmir sadece bu bereketli topraklarıyla değil bu toprakların üzerinde faaliyet gösteren, bizim anlatmış olduğumuz bütün güzelliklere, yapmış olduğunuz tüm projelere, Bakanlığımızın belirlemiş olduğu politikalara, yeni teknolojilere defans göstermeyen, kabullenen bilinçli üreticileriyle çok şanslı bir şehir. Ben İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü olarak bu camiada, bu şehirde görev yapmaktan, bu kadar bilinçli, bize destek olan üreticilerle beraber bu sektöre hizmet etmekten ne kadar mutluluk duysam, sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır" dedi.

1963 yılından beri Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde devam eden başarılı çalışmalarla geliştirilen, yerli ve milli tohumlardan üretilen sebzelerin tanıtımının yapıldığı tarla günü Çukurköy'ün bereketli topraklarında kurulan demonstrasyon alanında yapılan hasatla sona erdi.