T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

28. Coğrafi İşaretli Ürünümüz Bademli Koruk Şerbeti

Yayın Tarihi : 8.7.2021

Bademli Mahallesi’nin geleneksel içeceği koruk şurubu, Dikili İlçe Tarım Müdürlüğü’nün başvurusu sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. Koruk şurubunun tescili dolayısıyla köy meydanında tanıtım etkinliği yapıldı. Meydana kazanlar kurularak şurubun yapılış aşamaları tek tek uygulamalı olarak anlatıldı.

28. TESCİL KORUK ŞURUBUNA
İzmir İl Tarım Müdürü Mustafa Özen bölgeye has tadı ve aromasıyla koruk şurubunun kuşaktan kuşağa geçecek bir üretime kavuşacağını belirterek şunları söyledi:
“Bademli, turizm ile ön plana çıkan bir yer. Herkesin bilmediği koruk şurubunun tescil almasını kutluyoruz. İzmir’de 1996 yılında ilk Bergama halısı olarak başlayan coğrafi işaret alma serüveninin 28’incisi Bademli koruk şurubu ile devam ediyor. İzmir olarak 21 tane daha coğrafi işaret müracaatımız var. Bu topraklarda yüzyıllardır yetiştirilen; sadece bu bölgeye has, aromasıyla tadıyla, lezzetiyle anılan ürünler var. Bu ürünlerin tanıtımını uluslararası kamuoyunda veya iç pazarda anlatmamız gerekiyor.”

Koruk şurubunun tescillenmesiyle büyük mutluluk yaşadıklarını belirten Bademli Muhtarı Neslihan Kutlu Maraş, “Altı aylık bir süreçti. İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz projemizi, İl Tarım Müdürlüğü de destekleyince coğrafi işaret almayı başardık. Bademli’ye gelen herkesi şurubumuzu içmeye davet ediyoruz” dedi.