T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli ve Milli Çeşit 'Poyraz'ın İlk Hasatı Yapıldı

Yayın Tarihi : 21.6.2021

Bakanlığımız Araştırma Kuruluşlarınca uzun yıllar süren ıslah çalışması sonucunda tescil olmuş tohumlar 'Yerli ve Milli Tohum Kullanmayan Kalmasın' sloganıyla her yıl yüzlerce üreticinin ellerinden bereketli topraklarımızla buluşuyor.

TAGEM'e  bağlı  olarak  faaliyet gösteren Enstitü Müdürlükleri ile TSÜAB'a üye özel sektör firmaları tarafından tescil ettirilen yerli ve milli çeşitlerin çiftçi şartlarında demonstrasonu buğday'da İzmir'in 5 ilçesinde (Torbalı, Dikili, Güzelbahçe, Bergama, Foça) gerçekleştiriliyor.

4-5 da olarak belirlenen demonstrasyon alanlarında çiftçilere İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak verilen tohumların ekimi gerçekleştirilmiş ve İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personelince ürün gelişim takibi ve yetiştirme döneminde uygulanacak olan kültürel takibi yapılarak ürün yetiştirme teknikleri ile ilgili teknik bilgiler verilmiştir.

Bu kapsamda Yelki Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi'ne ait 4 da alanda ekimi yapılan Poyraz cinsi Buğdayın kontrolleri geçtiğimiz hafta İl Müdürümüz Mustafa Özen tarafından yapıldı. Özen, Kooperatif üyesi kadınların emeğini ve poyrazın verim kalitesini yerinde inceledi. Makarnalık özellikleri açısından yüksek değerlere sahip bir buğday cinsi olduğunu belirten Özen "Pas hastalıklarına dayanıklı, protein değerleri yüksek bir cins olan Poyraz'ın Yelkili Kadınlar tarafından ekimi yapıldı. Bugün de burada verimi yerinde inceledik. Dekarda ortalama 660 kg verime sahip bir çeşit ve dekarda 1100 kg verime kadar ulaşabiliyor. Ücretsiz olarak dağıtımını yaptığımız bu yerli ve milli çeşidimizin bereketini yerinde görmek heyecan verici. Bu kadınların da heyecanı ve çalışkanlığıyla ekim alanlarını genişletmeyi planlıyoruz" dedi.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen Poyraz cinsi buğdayın ilk hasadı Yelki Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Yüksek verim elde ettiklerini belirten Kooperatif Başkanı Eda Filiz Yaşoğlu "Kendi ürünümüzü, yüksek kaliteli buğdayımızı bugün hasat ettik. Şimdi bu buğdaydan yapacağımız ürünlerimizi tüketicilerimize sunma zamanı geldi. Beklediğimizin üstünde bir verim elde ettik. İl Müdürlüğümüze ve Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bizi Yerli ve Milli Çeşitlerimizden geliştirilen bu özel cinsle tanıştırdılar. Bu tohumları ücretsiz olarak sağladılar. Bizler kadının gücünü de ortaya koyarak iyi bir verim elde ettik. Önümüzde ki dönemlerde ekim alanlarımızı geliştirerek bu cinsin üretimini devam ettireceğiz" dedi.