T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bayındır’da Kadınlar Zeytinde Yeni Hasat Teknolojileriyle Tanışıyor

Yayın Tarihi : 6.3.2020

Tarım ve Orman Bakanlığı, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi" kapsamında kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için; bilgi, yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulamak amacıyla 2015 yılında "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor"  çalışmasını programa almıştır.

Bu Çalışma kapsamında 2020 yılı için İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Zeytincilik  Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa "Bayındır'da Kadınlar Zeytinde  Yeni Hasat Teknolojileriyle Tanışıyor" Projesi hazırlanarak hayata geçirirdi.

Projedeki Eğitim Programları ile; çiftçilerimizin zeytinde doğru hasat ve bakım tekniklerini öğrenmesi, gelir seviyelerinin ve yaşam standartlarının yükseltilmesi, yörenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Proje çerçevesinde çiftçilerimize zeytinde hasat tekniği, budama tekniği, hastalık ve zararlıları ile mücadele, toprak ve yaprak analizi ile doğru gübreleme tekniği, sulama konularında eğitimler verilecektir.

Proje İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi teknik personelinin koordinatörlüğünde Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülecektir. Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü teknik destek sağlayacak ve eğitimler araştırmanın teknik personelleri tarafından verilecektir. Ayrıca Bayındır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü elemanları da projenin yürütülmesinde görev alacaklardır.

Bayındır İlçesinde yürütülecek olan projenin tanıtım ve açılış toplantısı 03.02.2020 tarihinde Bayındır İlçemizde gerçekleştirildi. Toplantıya Bayındır Belediye Başkanı Uğur DEMİREZEN, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali ATEŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mustafa GÜCÜK, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Ünal KAYA, Bayındır İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan PEYNİRCİ ve 44 kadın üreticimiz katıldı.

Toplantıda; İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelleri Ziraat Yüksek Mühendisi Gülten KAHRAMAN ve Dr. Meltem AYAZ'ın tarafından katılımcılara proje hakkında bilgi verilerek, projenin amacı ve önemi vurgulandı.