T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BAKAN PAKDEMİRLİ, “EGE BÖLGESİ ÜYE ÖDÜLLENDİRME TÖRENİ”NE KATILDI

Yayın Tarihi : 6.2.2020

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir'de "Ege Bölgesi Üye Ödüllendirme Töreni"ne katıldı.

EGE'YE SON 17 YILDA 30,6 MİLYAR LİRA ORMAN VE SU YATIRIMI YAPILDI

Ege Bölgesi'nin bitkisel ve hayvansal üretimde, toplam ülke üretiminin %14'üne sahip olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, Ege'ye verilen destekleri hatırlattı; ''Örneğin; 2018'de tarımsal desteklerimizin %13'ünü, Ege bölgesindeki çiftçilerimize ödedik. Ege Bölgesinde KKYDP ve TKDK kapsamında; toplam 4.160 projeye, 1,1 milyar Lira destek verdik. Son 17 yılda, 30,6 milyar Lira orman ve su yatırımı yaptık. Bu yatırımlar neticesinde; 2,8 milyon dekar araziyi sulamaya açarak, çiftçilerimize 2,9 milyar Lira zirai gelir artışı sağladık. Daha yeşil bir Ege için 854,3 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza destek sağlamak maksadıyla; 422 milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağladık. 283 adet meteoroloji gözlem sistemi kurduk.''

Türkiye'nin birçok üründe dünyada lider durumda bulunduğunu belirten Bakan Pakdemirli, üretilen ürünlerde ihracat kadar markalaşmanın da önemli olduğunu vurguladı.

Önümüzdeki süreçte, sözleşmeli üretim,, kamu, özel sektör ve üniversite işbirliği,, sulama,, toplulaştırma gibi konuların üzerinde özellikle durulacağını belirten Bakan Pakdemirli, bunlarla beraber "inovasyon"un da oldukça önemli olduğunu vurguladı. Pakdemirli; ''Çünkü inovasyon; yalnızca tarımsal üretimdeki etkinliğin artırılması değil, doğal kaynakların etkin ve sürdürülebilir kullanımı için de gerekli aksiyonun başında geliyor! Bu noktada, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin önemi, daha da çok ortaya çıkıyor. Organize Sanayi Bölgeleri; modern üretim uygulamaları ile maliyeti düşük, güvenilir, marka değeri yüksek tarımsal ürünlerin, tüketiciye doğrudan sunulması açısından yürüttüğümüz büyük projelerdendir'' dedi.

DİKİLİ SERA OSB YILLIK 80.000 TON YAŞ SEBZE VE MEYVE ÜRETECEK

Bakan Pakdemirli, bu noktada, daha önce de müjdesini verdiği 'Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi'ne getirdi sözü; ''Ülkemizin ilk örneğini teşkil edecek olan, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşu için, 7 Kasım'da gerekli imzayı attım. İnşallah Dikili Sera OSB, modern otomasyon sistemine sahip teknolojik seralarda yıllık 80.000 ton kaliteli yaş sebze ve meyve üretecek. Bu emeğini, yurt içi ve yurt dışı piyasalara sunacak, ayrıca 3.500 kişilik yeni istihdam ile ülke ekonomisine katkı sağlayacak'' dedi.

İZMİR'E 10 TANE TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR

Sadece Dikili'de değil, İzmir'de 9 ilçede daha Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını söyledi Bakan Pakdemirli; ''Hayvancılık, seracılık, süs bitkileri ve su ürünleri sektörlerine önemli katkılar sağlayacak olan; Ödemiş, Tire, Seferihisar, Bayındır, Bakırçay, Foça, Menderes, Kınık ve Torbalı ilçelerinde, proje ve yer seçimi çalışmalarına başladık. Bununla birlikte Ege bölgemizde Denizli-Sarayköy, Aydın-Efeler ve Manisa-Alaşehir Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB kurulması çalışmalarımız da hızla devam ediyor'' diye konuştu.