T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK TARIM VE HAYVANCILIK FUARINA REKOR SAYIDA ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

Yayın Tarihi : 16.1.2020

Türkiye'nin en büyük ve Avrupa'nın en büyük dördüncü Tarım ve Hayvancılık Fuarı 15. AGROEXPO Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı 06-09 Şubat tarihleri arasında, Fuar İzmir'de düzenlenecek.

15. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı için bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya İzmir Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, İzmir İl Tarım Ve Orman Müdür Vekili Cemil Çumak, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Erçin Güdücü, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Banu Yücel, İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Sekreteri Süha Hakbilen'in yanı sektör temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Basın toplantısında bir konuşma gerçekleştiren Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan "Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın en büyük dört tarım fuarından biri olan fuarımız, kapılarını 6-9 Şubat 2020 tarihleri arasında 15. kez açacak. Türkiye'nin en eski ve köklü Tarım Fuarını düzenleyen Orion Fuarcılık olarak bu fuarı düzenlemekten büyük bir gurur duyuyoruz. 2019 yılında yapılan fuar, 110 bin metrekare sergi alanında, 60 ülkeden 875 firmanın katılımıyla gerçekleşti. 332714 gibi rekor sayıda ziyaretçi sayısına erişti. 600 milyon dolar iş hacmi yarattı. Gerek katılımcılar açısından gerekse ziyaretçilerimiz açısından 2020 yılında hedeflerimizi daha üst seviyelere taşıdık. Orion Fuarcılık ev sahipliğinde Türkiye'nin en modern fuarcılık alanında düzenlenecek olan 15. Tarım ve Hayvancılık Fuarında 110 bin metrekare kapalı alanda, 75 ülkeden 950 katılımcı firma yer alacak ve fuarımız için bu yıl 360 bin ziyaretçi hedefliyoruz" dedi.

Bu yılın onur konuğu ülkelerinin Özbekistan ve Fas olduğunu belirten Tan; "Bu yıl 1000 den fazla iş insanı arasında ikili görüşmelerin yapılacak olması bekleniyor. 700 milyon dolar iş hacmine olanak sağlayan anlaşmaların yapılacağını tahmin ediyoruz. Bize her zaman desteklerini hiç esirgemeden sunan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'ye huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" dedi. Tarım ve hayvancılık alanında başarısını kanıtlayarak, önemli bir ihracat potansiyeli yakalayan İzmir'in, sektördeki son yeniliklerin sergileneceği Agroexpo ile Türkiye'nin dört bir yanından gelecek katılımcı ve ziyaretçilere ev sahipliği yapacağını da ifade eden Tan "her yıl çıtayı daha da yükseltip, gelişerek büyüyeceğiz'' diye konuştu.

Ana temamız "Tarım" olacak

Bu yıl Fuar alanında Türkiye'nin en kapsamlı canlı hayvan sergisi kurulacağının müjdesini veren Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan " İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Tire Süt Kooperatifi ile daha çok sayıda kurum fuarımıza katkı sunuyor. En ağır boğa yarışması, süt sağma ve yoğurt yeme yarışmaları da ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Agroexpo'ya katılımla tarım dünyasının dinamikleri en yeni teknolojilerle tanışma, dünya devleriyle bir araya gelme şansı bulurken, iş platformu kurma fırsatı, yurt içi ve yurt dışı firmalarını bir arada ziyaret edebilme imkânı bulacak. Arıcılığa da özel bir alan açan tek fuar olma özelliğimiz bulunuyor. Yine akıllı sulama sistemleri ve ekipmanları, sera teknolojileri, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, ambalaj ve tüm diğer konularda dünya devlerini İzmir'de ağırlayacağız. Fuar aranan ürüne bol çeşit arasından ulaşabilme imkanı sağlıyor.  Bu yıl ana temamız "Tarım" olacak." Büyük Öder Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi  "Milli ekonominin temeli tarımdır. "Orion Fuarcılık olarak bizlerde bu güzel sözün ışığında hareket ediyoruz. Türk çiftçisinin yeni ve modern teknolojilerle tanışması, tarım sektörüne yatırım yapmak isteyen yatırımcıları katılımcı firmalarla bir araya getirip, onlara yeni iş fırsatları yaratmayı hedefliyoruz. Tarım sektörüne katma değer sağlamak nihai hedefimizdir" dedi.

Basın toplantısında söz alan Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz da 2019 yılı itibariyle Ege Bölgesi'nden yapılan ihracatta tarım sektörlerinin payının yüzde 22 olduğunu söyledi. Türkiye genelinde yapılan her tarım ihracatının 5'te 1'i bölgemizden yapılıyor diyen İşbırakmaz, "Bu ihracatı yapmamıza neden olan tarım sektörlerinin de fuarımızda kendi ürünlerini sergileme imkanı bulacak olmaları çok önemli. 360 bin ziyaretçi sayısı da Agroexpo'yu dünyada önemli bir yere getiriyor. E.İ.B ihracatı arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Müdür Vekili Cemil Çumak ise Avrupa'da ilk dört büyük fuar içinde adından söz ettiren ve aynı zamanda ülkemizin en büyük tarım fuarının İzmir'de yapılacak olmasından gurur duyduğunu belirterek "Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, bu fuara çok önem veriyoruz ve destek sunma noktasında bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Fuar demek yenilik demektir, fuar demek bizim için İzmir tarımının gelişimine katkıda bulunmak demektir. Ana temanın 'Tarım' olarak belirlenmiş olmasını da çok önemsiyoruz. 15. Agroexpo Tarım Fuarının İzmir'imize, kurumumuza, ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Sayın Ahmet Ali Barış ise; ''Başarıyla dolu, 15 yıldır devam eden Agroexpo ile ilgili ancak birkaç temennide bulunabiliriz. 15. kez düzenleniyor olması; süreklilik arz etmesi, geleneksel hale dönüşmesi demektir. İşte bu noktada temennimiz de bu başarının aynı şekilde taçlanarak sürmesidir" dedi.

Toplantıya katılan tüm konukların, 15. Agroexpo Fuarı için önemli katkılar sağlaması adına, tarım sektörü ve fuarı ile ilgili görüş ve önerilerini sunması ile basın toplantısı son buldu.