T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MUSA BAKAN: “TARIMDA LİDER MÜHENDİSLER YETİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ”

Yayın Tarihi : 14.1.2020

Türkiye'de Tarım Eğitiminin 174.yılını kutlamak amacıyla Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Feyzi Önder Konferans Salonunda düzenlenen etkinliklerle  "Tarım Haftası ve Tarım Bayramı" büyük katılım ve coşkuyla kutlandı.

Kutlamalara Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, akademisyenler, öğrenciler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Fakülte bahçesinde yer alan Atatürk Anıtı'na çelenk koyma töreninin ardından konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda, İstiklal Marşı ve saygı duruşu sonrasında ilk olarak Ege Üniversitesi'nin tanıtım filmi ve ardından İzmir İl Tarım Müdürlüğü Enformasyon Birimi'nce hazırlanan İzmir Tarımının anlatıldığı film gösterimi yapıldı.

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim KOŞUM, ülkemizde tarımsal eğitim-öğretim faaliyetlerinin 10 Ocak 1846 yılında "Mekteb-i Zirai Şahane"nin kurulmasıyla başladığını ve 1930 yılında büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleriyle "Ankara Ziraat Yüksek Mektebi" açılmasıyla da ülkemizde ziraat alanında çağına göre son derece modern bir eğitime geçildiğini söyledi. Ülkemizin ikinci Ziraat Fakültesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 20 Mayıs 1955 tarihinde kabul edilen 6595 sayılı kanunla İzmir Bornova'da açıldığını, bu tarihin aynı zamanda Ege Üniversitesi'nin kuruluş tarihi olduğunu sözlerine ekleyen Dekan Koşum "Fakültemiz 65 yıllık tarihi boyunca yirmi bine yakın Ziraat Mühendisi yetiştirmiş ve Türk tarımının hizmetine sunmuştur. Bugün 10 bölümü, 15 Anabilim dalı ve 200 e yakın nitelikli akademik personeli,2350 lisans, 600 e yaklaşan lisansüstü olmak üzere yaklaşık 3000 öğrencisi ve çok geniş uygulama alanlarıyla, bilgi, bilişim ve teknoloji çağına ayak uydurabilecek, Akıllı Tarım, dijital tarım, Tarım 4.0 gibi yenilikçi kavramları hayata geçirebilecek daha nice on binlerce mühendis yetiştirme potansiyeline sahiptir" dedi.

Tarımın stratejik bir sektör olduğunu belirten Koşum, " Tarımsal üretimin önemini kaybetmesi hiçbir zaman söz konusu değildir. Zira Dünya nüfusunun 2050 de 7,6 milyardan 9 milyara çıkacağı öngörülmektedir. Türkiye olarak bugün, 80 milyonu aşan nüfusumuzun beslenme ihtiyacını karşılamak zorundayız" dedi.

Atılan doğru adımlarla 2023 hedeflerine daha da yakınlaşacağını belirten Koşum, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak üzerlerine düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını söyleyerek "Çok değerli hocalarımız tarafından hazırlanmış ve geçen yıl bakanlığımıza sunmuş olduğumuz projelerin, tarım ve gıda sektöründeki gelişmelere önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu vesileyle, Bakanlığımızın en üstü düzey yöneticilerinden üreticilerimize, çiftçilerimize, öğrencilerimizden en üst kademedeki akademisyenlerimize kadar Tarım camiasında emek veren herkesin Tarım Bayramını kutluyorum. Ziraat Mühendislerimizin gelecekte ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için çok daha da büyük başarılara imza atmalarını diliyorum" dedi.

"Tarımda Lider Mühendisler Yetiştirmek Zorundayız."

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan ise; tarıma emek ve gönül veren herkesin Tarım Bayramı'nı kutlayarak sözlerine şöyle devam etti: "Önemi her geçen gün daha iyi anlaşılan Tarım eğitiminde Ziraat Fakültelerinin sayısı bugün 35'e ulaşmıştır. Her yıl 5 bine yakın Ziraat Mühendisi mezun olmaktadır. Türkiye de tarım eğitiminin 174 yılını kutladığımız bu günde biliyoruz ki Tarım bizler için dünya için yaşamı sürdürebilmemiz için vazgeçilmez bir konumda. Savunma ne kadar önemli ise ülkemiz için de tarım aynı düzeyde önemlidir. Tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan bir eve benzer" dedi.

Ülkemizdeki tarımsal potansiyelin etkili ve verimli kullanılabilmesi için Ziraat Fakültelerinden mezun olan Ziraat Mühendislerimizin donanımlı olmasının hayati önem taşıdığına dikkat çeken Musa Bakan, "Mezun edilen mühendis sayısından ziyade niteliği ve donanımı ve bilgisiyle tarımda lider mühendisler yetiştirmek zorundayız. Bu üniversitenin Tarım Ekonomisi bölümünün bir mezunu olarak kendimi şanslı hissediyor ve onur duyuyorum. Milletimizin, özellikle gençlerimizin tarımsal faaliyetlere olan ilgisini ve sahip çıkma duygusu güçlendirmek, bu alanda farkındalık sağlama konusunda da önem arz eden böylesi önemli bir günde özellikle öğrencilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Dünyamızı tehdit eden açlık, doğal kaynakların verimli kullanılması, sürdürülebilir tarım gibi birçok konu günümüzün önemli konuları olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleceğimiz olan tarımsal üretimin daha üst seviyelere çıkaracak olan, sahada özveri ile çalışan, tarıma gönül veren herkesin Tarım Bayramını kutluyorum" diyerek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmalarının ardından sahneye gelen Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu, salonda bulunan konuklardan büyük alkış alan Zeybek Halkoyunu gösterisini gerçekleştirdi.

Tarım Bayramı etkinlik programının ikinci bölümünde, moderatörlüğünü İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan'ın yaptığı "Tarımda Ege Vizyonu" başlıklı panel oturumuna geçildi. Panelde Havza Bazlı Planlama başlıklı sunumu Prof. Dr. Yusuf Kurucu, Sürdürülebilir ve Rekabetçi Tarım başlıklı sunumu Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Ege'nin Hayvancılık Vizyonu adlı sunumu E.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum ve panelin son sunumunu ise Pazarlama ve Markalaşma başlığı altında Doç. Dr. Hakan Adanacıoğlu gerçekleştirdi.

Sunumların ardından E.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum tarafından, panelin moderatörlüğünü yapan İzmir İl Tarım Müdürü Musa Bakan ve diğer konuşmacılara plaket verildi.