T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kırsalda Uzman Eller Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantıları Başladı

Yayın Tarihi : 3.1.2020

​Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul veya üniversite mezunu gençlerin kırsalda yatırım yapmalarını sağlamayı amaçlayan Kırsalda Uzman Eller Projesinin tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapılmaya başlandı.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan ilk toplantının açılışını yapan İl Müdürü Musa Bakan "Bu proje gençlerin sektöre kazandırılması açısından çok önemli bir adımdır. Bakanlık olarak kırsalda uygulanan birçok projeye destek veriyoruz. Ancak tarımda bu proje; özellikle girişimciliğin desteklenmesi açısından çok büyük bir önem arz ediyor. Hepimizin de malumu İzmir tarımın her alanında öncü ve lider bir ildir. Bu kapsamda projenin pilot olarak uygulanacağı dört ilden birinin İzmir olması çok doğru bir seçim olmuştur. Tabi bu durum bize ciddi bir sorumluluk yüklemektedir. Projede sağlayacağımız başarı; projenin devamını ve ülke genelinde sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır" dedi.

Toplantıda daha sonra Kırsalda Uzman Eller Projesinin detayları ve başvuru koşulları ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi ve gelen sorular yanıtlandı.

Proje ile; kırsal alanda yaşayan ya da yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul ve ya aynı bölümlerin üniversite mezunlarının mahallinde uygulayacağı bitkisel ve hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 100 Bin TL destek verilecek. Başvurular için son tarih 18 Şubat 2020.