T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HAYVANCILIKTA NİTRAT KİRLİLİĞİNE KARŞI ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 23.12.2019

​İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin paydaş olduğu "Sürdürülebilir Hayvancılıkta Nitrat Kirliğinin Mekânsal Stratejik Analizi ve İnovatif Bir Tekno Eko Model Planı" adlı fizibilite projesinin son çalıştayı Ödemiş'te yapıldı.

Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen çalıştaya İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Cemil Çumak, Damızlık Birliği Başkan Yardımcısı İbrahim Armutlu, Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli, İğdeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Top, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Murat Boyacı, Prof. Dr. Halil Baki Ünal, Prof. Dr. Hakan Bayraktar, ilçe müdürleri ve çok sayıda üretici katıldı.

Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan İzmir İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Cemil Çumak, hayvancılığın en önemli sorunlarından biri olan hayvansal atıkların yönetimini çok önemsediklerini, uygun depolanmayan ve yönetilmeyen hayvan gübresi ve atıkların özellikle yağışların etkisiyle içindeki nitratın yüzey ve yeraltı sularına karışarak önemli çevresel kirlilik riski yarattıklarını belirtti. Bu sorunların tehlike oluşturmasına izin vermeden engelleyebilmek için, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bakanlığın yayımlamış olduğu İyi Tarım Uygulamaları Kodu Tebliğine göre süratle gerekli tedbirlerin hayata geçirilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Çumak "Bu proje ile İlimiz hayvancılığının en yoğun yapıldığı Küçük Menderes Havzası esas alınarak Ödemiş, Tire, Kiraz, Bayındır, Torbalı, Menderes, Beydağ ve Selçuk İlçelerinde Kırsal Alan Yenileme ve bölgesel planlama ile tarımsal yapıların geliştirilerek toprak-su kaynakları ve çevrenin iyileştirilmesi suretiyle tarımsal sürdürülebilirlik yönetimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz" dedi. Hayvansal işletmelerin sularda nitrat kirliliği oluşturmayacak şekilde ve kırsal kalkınma ekseninde üretimlerini yapabilmeleri için fizibilite çalışmalarında sona gelindiğini de belirten Çumak "Bu projeye destek sunan başta İZKA olmak üzere üniversitelerimize  ve değerli hocalarına, projenin koordinatörü kurum çalışanımız Ziraat Mühendisi  Yücel ÇARDAKÇI'ya, tüm paydaşlarımıza ve özellikle üreticilerimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Açış konuşmalarının ardından, katılımcılar ve üreticiler proje hakkında bilgilendirildi ve nitrat kirliliğinin önlenmesi, gübre yönetimi konularında üreticilerden gelen sorular cevaplandırıldı.