T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Musa Bakan "Sağlıklı, kaliteli, planlı bir tarımsal üretim yapmanın yolu kooperatifleşmeden geçer"

Yayın Tarihi : 18.12.2019

​İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Köy-Koop iş birliğiyle 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü kapsamındaki Güvenli Gıda ve Tarımda Kooperatifleşme Paneli düzenlendi.

Kültürpark'ta düzenlenen panele İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, İl Ticaret Müdürü Şahin Ersu, kooperatif üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Panelin açılışında konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, İzmir'in tarımsal örgütlenme açısından güçlü bir kültüre sahip olduğunu belirterek "tarımsal potansiyeli ve gücü böylesi yüksek bir ilin tarımsal örgütlerinin de aynı ölçüde güçlü ve söz sahibi olması kaçınılmazdır. Bu bağlamda Ülkemiz genelinde marka olmuş birçok kooperatifimiz ilimizdeki üreticilerimizin başarısını taçlandıran bir olgudur" dedi.

"Sağlıklı, kaliteli, planlı bir tarımsal üretim yapmanın yolu da kooperatifleşmeden geçmektedir"

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de kooperatif faaliyetinden en çok faydalanan sektörün tarım sektörü olduğunu söyleyen Bakan "İlimizde 146 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 85 Sulama Kooperatifi ve 43 Su Ürünleri kooperatifi olmak üzere 274 tarımsal amaçlı kooperatif ve bu kooperatiflere ortak yaklaşık 35 bin üreticimiz bulunmaktadır. Sağlıklı, kaliteli, planlı bir tarımsal üretim yapmanın yolu da kooperatifleşmeden geçmektedir. Kayıt altına alınmış, birlikte ve planlı bir üretim ile hem maliyetler düşürülmüş olacak,  hem de gıda güvenliği konusunda tüm önlemler alınmış olarak üretim yapılacaktır" dedi.

Bakanlığın zaman zaman taklit ve tağşiş yapan firmaları kamuoyuna açıkladığını ve bu firmalar arasında hiçbir kooperatif olmadığının, bunun da düzgün ve doğru üretim yapıldığının bir göstergesi olduğunun altını çizen Musa Bakan sözlerine şöyle devam etti: "Üreticilerimizin ve özellikle de kooperatiflerimizin desteklenmesine büyük bir önem veriyoruz. Bakanlığımız 2002-2013 yılları arasında İzmir İlinde bulunan tarımsal amaçlı kooperatiflere 9.471.981 TL yatırım, 8.925.444 TL rehabilitasyon, 5.245.000 TL işletme kredisi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü ile Bakanlığımız işbirliğiyle yapılan "Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi " kapsamında 3.143.093 TL olmak üzere toplam 26.785.518,47 TL düşük faizli kredi sağlamıştır. Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak kooperatiflerimizin her zaman yanında ve destek olmaya devam edeceğiz."

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. İsmail Uğural'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Murat Yercan, İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Dr. Fatih Kılıç ve Tariş Zeytinyağı Birliğinden Dr. Hakkı Çetin Türkiye'de Kooperatifçiliğin geleceği, İzmir'de yürütülen çalışmalar, desteklemeler ve yapılması gerekenler hakkında sunumlar gerçekleştirdiler. Panel katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla son buldu.