T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HAYVANCILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 46 İLDEN GELEN ÇİFTÇİ AİLELERİNİ URLA’DA BİR ARAYA GETİRDİ

Yayın Tarihi : 25.9.2019

Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı Urla Eğitim Tesisleri'nde, hayvancılık faaliyetleri gelişmiş ve hayvancılık potansiyelinin geliştirme imkânı olan 46 ilden seçilen çiftçi ailelerine yönelik  "Aile Çiftçiliğinde Verimliliği Artırma Projesi" kapsamında eğitim düzenlendi.

Eğitim toplantısının açılış konuşması yapan Hayvancılık Genel Müdürlüğü İdari İşler ve Koordinasyon Daire Başkanı Müslüm Kayhan İnan; Süt sığırcılığı, sığır yetiştiriciliği, besicilik ve küçükbaş hayvancılık faaliyetlerini yürüten 46 çiftçi ailesine, 11. Kalkınma Planı doğrultusunda, döl verimi sorunları, sürü büyütme, ideal buzağı ve kuzu-oğlak yetiştiriciliği olmak üzere damızlık seçimi, besleme, sağım, emzirme, otlatma ve benzeri temel konularda verilecek eğitim ile öncelikle aile işletmelerinde verimsizliğe yol açan sorunları ortadan kaldırmayı ve çiftçilerimize hayvancılıkta yeni uygulamalar ve modern teknikleri tanıtmayı ve yörelerinde örnek çiftçilere dönüşmelerini amaçladıklarını belirtti.

Toplantıda konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan "Tüm çiftçilerimize İzmir olarak ev sahipliği yapmaktan onur duyuyorum. İnşallah buradan aldığınız eğitimler neticesinde elde edeceğiniz deneyim ve bilgiler ışığında her biriniz yörenizde birer örnek çiftçi olarak faaliyetlerinize devam edersiniz" dedi.

Eğitim toplantıları sonrasında Ödemiş ve Menderes'te yer alan örnek çiftliklere teknik gezi düzenlenerek modern uygulamalar konusunda bilgi verildi. Eğitim ve teknik gezinin yanı sıra çiftçilere İzmir yarımadasında Çeşme ve Alaçatı'yı kapsayan bir turistik gezi de düzenlenerek ailelerin güzel vakit geçirmeleri sağlandı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç toplantının kapanış konuşmasında "Ülkemizin 46 ilinden gelen çiftçilerimizi buluşturan bu önemli projeyi hayata geçiren ve güzel organizasyonu yapan, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Çağımız bilgi ve teknoloji çağı, bilgiyi elinde bulunduran her zaman öne geçer. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşviki ile ülkemiz tarım alanında büyük hamlelerle ilerliyor. Türkiye Avrupa'da hayvancılıkta ikinci sırada ancak bu bizim için yeterli değil, 2023, 2053 vizyonuyla yerli ve milli tarımımızla en büyük olacağımıza olan inancımla hepinizi selamlıyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından eğitime katılan çiftçilere sertifika ve çocuklarına hediyeler verildi. Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç çiftçilerle hatıra fotoğrafı çektirmesiyle kapanış töreni son buldu.