T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakan Pakdemirli Bergama'da Açıkladı: Süt Üreticilerine Yapılan Destek Artacak

Yayın Tarihi : 23.9.2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, süt üreticilerine verilecek destekle ilgili açıklamalarda bulundu.  Süt üretiminin 4 kat artışla 135 milyon tona ulaştığını dile getiren Pakdemirli, "Eğer yapabilirsek sütte bir ekstra zam konusunda kararlılığımız var. Süt Konseyine tavsiye kararı olarak yapabiliyorsak süt zammı, yapamıyorsak da desteklerin kış döneminde artışı gündeme gelecek" ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir programı kapsamında Bergama'da Haluk Elbe Toplantı Salonu'nda düzenlenen Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ve AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli'nin de konuştuğu toplantıya, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Bergama'daki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve muhtarlar katıldı.

Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bölgeye ve İzmir'e ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini ileten Vali Ayyıldız, Devletin ve Hükümetin bu bölgeye ve İzmir'e yapmış olduğu yatırımlardan ve göstermiş oldukları hissiyattan ayrıca nasiplendiğini söyledi. Yapılan hizmetler adına İzmirliler adına teşekkürlerini ileten Vali Ayyıldız, "Tarım Orman Bakanlığımız Bergama'daki hizmetlerinde bölgenin iliklerine kadar işleyen bir hissiyatla sorunlara eğilmekte ve üreticimizin yanında olmaktadır. Bu anlamda başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakan Pakdemirli'ye şükranlarını sunuyorum" dedi.  Vali Ayyıldız, ayrıca bölgenin yarınlara daha iyi hazırlanması konusunda da gerekli çalışmaların yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

"Çam fıstığındaki kalite kaybını önlemek bizim öncelikli konularımızdan biridir"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise konuşmasında çam fıstığındaki verim ve kalite kaybına işaret ederek, bu sorunu mutlaka çözmek gerektiğini belirtti. Bakan Pakdemirli, "Bu çözülmemiş bir problem. Bu işi çözmek bizim için zorunlu hale gelmiştir" dedi.

Pakdemirli, Türkiye'de son 17 yılda tarım ve hayvancılığa verilen desteklerin 2 milyar liradan 16 milyar liranın üzerine çıktığını, bu rakamın önümüzdeki yıl da artacağını bildirdi.

Bakan Pakdemirli, küçükbaş hayvancılık ve süt konusunda Bergama'nın önemli potansiyelinin bulunduğuna da dikkati çekti.

"Tane zeytinde destekleme kararı"

Tüm tarımsal ürünlerde destekleyici ve üretici dostu politikalar sürdürdüklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli, zeytin konusunda da önemli bir karar aldıklarını söyledi. Pakdemirli, "Zeytinle ilgili seçim dönemi bir açıklamam oldu. 'Tane zeytine de destek vereceğiz' diye. Dün itibarıyla 2020 bütçesine koyduğumuzun müjdesini vermek isterim. İnşallah tane zeytine de bundan sonra destek vereceğiz" dedi.

"Organik tarım desteklemeleri başlıyor"

Bakan Bekir Pakdemirli, TMO, Et ve Süt Kurumu gibi regülasyon kuruluşlarını aktif kullandıklarını ve destekleri artırdıklarını belirterek, iyi tarım ve organik tarım desteklemelerinin başladığını, toplamda 123 bin 304 üreticiye 395 milyon 890 bin 789 lira ödenmiş olacağını söyledi.

"Bergama'da tarıma dayalı organize sanayi bölgesi kurulacak"

Bergama'da tarıma dayalı organize sanayi bölgesi kurulacağının müjdesini daha önce verdiğini hatırlatan Pakdemirli, "Seçimden önce 560 bin metrekare alanda kuracağımızı söylemiştim. Bu alanı 3 milyon 460 bin metrekareye çıkarıyoruz. Bu organize sanayi bölgesinde 250 büyükbaş süt hayvancılığı yapan işletme faaliyet gösterecek. Bu yatırım sayesinde de Bergama'da 5 bin vatandaşımız iş ve aş sahibi olacak" diye konuştu.

Pakdemirli, Bergama'da yapılması planlanan orman ve sulama projeleriyle ilgili de bilgi verdi.

Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede dünya birincisi olduğunu, buna rağmen muhalefetin ağaç üzerinden siyaset yaptığını, kendisine "Niye uçak kullanmadın, niye söndüremedin?" sorularının yöneltildiğini söyleyen Pakdemirli, şöyle devam etti:

"Ben İzmirli siyasetçilere soruyorum. İzmir'deki yangını PKK üstlendi. Neden biriniz çıkıp da PKK'yı lanetleyen bir açıklamada bulunmadınız. Bunların derdi ağaç falan değil. Bunların derdi bakanlığımız ve benim üzerimden hükümetimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımızı yıpratmak. Aşırı sol bir örgüt bizim için suç duyurusunda bulunmuş, 'bunlar yetersiz kaldı' diye. Benim için bu bir gurur vesikasıdır. Çünkü bizim teşkilatımız dört dörtlük bir teşkilat, yeri geldiği zaman şehitler vermiş. Son İzmir yangınımızda da bir helikopter pilotumuzu şehit verdik ama bunlar bu kadar alçalabiliyorlar. Bu kadar alçalıp çok çalışkan ve yüksek derecede motivasyonu olan bir teşkilatın üzerinden siyaset yapıyorlar" İfadelerini kullandı.

 TMO çekirdeksiz kuru üzüm alımını sürdürüyor

Pakdemirli "TMO olarak 10 liradan 9 numarayı alacağız dedik. Şu ana kadar bin 300 tonun üzerinde üzüm almışız. Ortalaması 9,83 lira. Tabii müstahsil makbuzundan kaynaklı stopajı düştüğü için fiyatı bu kadar ama ortalamada verdiğimiz sözü tutmuşuz" dedi.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu da ilçeyi dünya markası haline getirmek istediklerini dile getirerek, bir serbest bölgenin kurulmasıyla ilgi çalışmalarının devam ettiğini, İzmir ile ulaşımı sağlayacak otoyolun devreye girmesiyle ilçenin öneminin artacağını söyledi.

Toplantının ardından Pakdemirli ve beraberindekiler Tarihi Arasta Çarşısı'ndaki esnafı ziyaret etti. Tarihi Arasta Çarşısındaki esnaflarla bir araya gelen Bakan Pakdemirli ve Vali Ayyıldız, Kınık ilçesine geçti. Kınık Belediyesi'nde, Kınıklı vatandaşlarla bir araya gelinen ziyaret sonrası ise Bakan Pakdemirli ve Vali Ayyıldız, DSİ 2.Bölge Müdürlüğünce çalışmaları yürütülen ilçeden geçen Bakırçay Nehri'nin ıslahı ve temizliği çalışmalarının yapıldığı şantiye alanında incelemelerde bulundu.