T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“İPEK EVİ” TÖRENLE AÇILDI

Yayın Tarihi : 16.9.2019

Ödemiş Belediyesi ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün ortaklaşa çalışmalarıyla Birgi Mahallesinde, bölgede yapılan İpek Böcekçiliğini canlandırmak amacıyla bir ipek evi kuruldu.

Tarım ve Orman İzmir İl Müdürlüğü ve Ödemiş Belediyesi işbirliği ile Zeytinlik Mahallesinde kurulan İpek Evi'nin açılış törenine; İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, Kırsalda Kadın ve Aile Hizmetleri Birim Koordinatörü Demet Demir, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, ve CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş ile üreticiler katıldı.

İpek evinin açılış töreninde konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan; "Bu açılışını yaptığımız ipek evi ile bölgede bu tarihi mirası yaşatan üretici kadınlarımıza İpek Böcekçiliği eğitimi, bakım, besleme ve koza hasadı gibi alanlarda bilgiler vereceğiz. Açtığımız kurslara katılan ve başarı sağlayan kadınlarımıza sertifika verilecek ve istihdam sağlanacak. Üretici kadınlarımızın beceri ve kapasiteleri arttırılarak yeni ürünler üretecek ve yeni oluşturulacak markalarla bu eşsiz ipeğin tanıtımı yapılacak. Proje kırsal turizmle ürünlerin pazarlanmasına da imkân sağlayacaktır" dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'le birlikte projeye katılan ve başarı sağlayan kadın üreticilere sertifikalarını veren Musa Bakan İpek Evini gezerek yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

Daha sonra Birgi Mahallesinde düzenlenen ve bölgeye ait iki önemli ürünü ve yöreyi yansıtan "İncir ve İpek Festivali"ne katılan Musa Bakan ve beraberindekiler burada kurulan stantları gezerek üreticilerle bir araya geldiler.