T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YENİ CEVİZ ÇEŞİDİ "POTAMİA ERDİN"İN TANITIMI VE HASADI YAPILDI

Yayın Tarihi : 13.9.2019

​Türkiye'nin örnek tarımsal kooperatiflerinden biri olan Ödemiş Bademli Fidancılık Kooperatifi, seleksiyon ıslahı çalışmaları sonucu yerli ceviz çeşidi elde etti. "Potamia Erdin" adı verilen ceviz çeşidi ile kooperatif, yerli üreticinin yabancı ceviz çeşitleri ile rekabetinden kazançlı çıkmasını sağlayacak.

Tescil edilen Potamia Erdin yerli cevizinin Tire Mehmetler Köyü'nde gerçekleştirilen hasat törenine, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer ile birlikte çok sayıda davetli ve üretici katıldı. Hasat töreni sonrası Doku Kültürü Seraları gezilirken, Kooperatif Merkezi'nde de yapılan sunumlarla potamia Erdin'in tanıtımı gerçekleştirildi.

Tarım Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Suat Yılmaz, " Potamia Erdin ceviz çeşidini tanıtımı bahçe gününü düzenleyen emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bizler Tarım Bakanlığı ve Orman Bakanlığı olarak sahada hangi çalışma varsa, kimler bu çalışmayı katkıda bulunuyorsa, Sayın Bakanımızın verdiği talimatlarla fırsat buldukça yerinde o insanları teşekkür etmek için yanlarına kadar gidiyoruz.  Seleksiyon işi çok zor bir iştir. Değerli hocalarım bunu çok iyi bilirler. Seleksiyon yoluyla bu cevizimizi tescile gönderip ülkemize yerli bir ceviz çeşidi kazandıran ve bu yolda emek sarf eden herkesi kutluyorum. Bakanlık olarak böyle güzel çalışmaları takip ediyoruz. Bademli Kooperatifi gerçekten takdir edilecek bir kooperatif. Sayın Bakanımıza sunacağım raporda bundan böyle birçok kooperatif yöneticileri ve ortaklarının buraya gelip buradan örnek almalarını sağlaması konusunu belirteceğim. Kooperatifle kalkınmanın önemini biliyoruz. Kooperatiflere her türlü yardımı yapmaya hazırız. Çünkü yapılan iyi işleri burada da gördük" dedi.

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan; Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifine Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında verilen desteklerle ilgili detaylı bilgiler vererek 22 kooperatifin 34 projesinde, 23 milyon TL yatırıma 11,4 milyon TL hibe desteği sağlandığını ifade etti. Musa Bakan "Bakanlığımızın İzmir İline 2006 yılından bugüne kadar tamamlanan 12 etapta 435 proje için 369 milyon TL yatırıma, 172 milyon TL hibe desteği verilmiştir. Devam eden 45 projenin de tamamlanmasıyla birlikte verilen destek tutarı 200 milyon TL'yi bulacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak her zaman Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerimizin yanında olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz "dedi.

Türkiye'de 51 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve gerçekleştirdikleri çalışmalar ile kooperatifçiliğin en iyi örneğini vermeye çalıştıklarını ifade eden Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bilgi, her zaman üreticinin yanında olduklarını ve ürünlerinin katma değerini artırmak için çaba harcadıklarını söyledi. Türkiye meyvecilik sektörüne şimdiye kadar üç çeşit kazandırdıklarını ifade eden Bilgi, "Piyasamıza kazandırdığımız en önemli çeşitlerden biri Potamia Erdin'dir. Bu çeşidin ilk hasadını da gerçekleştirdik. 2000'li yıllarda keşfettiğimiz bu ağacın bir çiftçi tarafından sınır ağacı olarak dikildiğini fark ettik. Daha sonra yerinde gözlemler yaparak piyasadaki ihtiyaçları karşılayabileceğini gördük. Düşük rakımlarda kolaylıkla yetiştirilebilecek olan bu tür ince kabuklu, yüksek verimli iç randımanı yüksek ve verimli bir çeşittir" diye konuştu.

Ar-ge faaliyetleri ile Türkiye meyvecilik sektörüne hizmet etmeye devam edeceklerini belirten Bilgi, "Kooperatifimiz sadece fidan üretimi yapan ortaklara üretim girdisi olarak temini, pazarlama gibi faaliyetlerde bulunmakla kalmayıp ülkemizin tarımsal gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalara imza atıyor" dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde yapılan sunumlardan sonra tanıtım programı sona erdi.