T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KALİTELİ ÜRETİMLE HEDEF DAHA ÇOK KAZANÇ, DAHA ÇOK İHRACAT…

Yayın Tarihi : 29.8.2019

​Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından İzmir Selçuk'ta "Yaş Meyve Sebze Üretici ve İhracatçıları ile Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantıya Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nden Selim Kaplan,  Selçuk Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Acarğil' in yanı sıra çok sayıda üretici, ihracatçı ve özel sektör temsilcisi katıldı.

Toplantıda Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen ihracata dönük olarak üretimde kalitenin artırılmasının en önemli hedef olarak alınmasının gerekliliğine işaret etti. Üretim planlaması ve depolama şartlarında bakım faaliyetlerine titizlik gösterilmesinin önemine değinen Şen, "Üreticilerin bilinçli olması lazım, depo atıklarını zamanında etkin ve doğru şekilde bertaraf ederek biyolojik zararlıların oluşumuna engel olması gerekiyor" dedi.

"İhracatta daha büyük başarı yakalayacağız"

İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan "Akdeniz Meyve Sineği" sorununa dikkat çekerek, İzmir'de bu sinek türüne karşı başarılı bir mücadele verdildiğini belirtti. Musa Bakan " Biyolojik ve biyoteknik mücadele alanında tüm paydaşlarla uyum içerinde çalışarak verim ve kaliteyi artırıp üreticimizin yüzünü her zaman güldüreceğimize inanıyorum ve "Hastalıktan Ari Üretim Bölgeleri"ne tümüyle sahip olduğumuzda kaliteli ve sağlıklı tarımsal ürünlerimizle ihracatta daha büyük başarıyı yakalayacağız. Üretim planlamasının da çok önemli olduğuna inanıyorum. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğü üreticilerimizin her zaman yanındadır" dedi.

Selçuk Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı ise, Selçuk ilçesinin neredeyse 12 ay üretim yapan, meyve ve sebzenin birçok çeşidinin kaliteli şekilde üretildiği bereketli topraklara sahip olduğunu dile getirerek "Pazarlama ve ihracat sorunlarının çözümü için daha çok kargo uçak olması gerekiyor"  dedi.

Toplantının moderatörlüğünü de yapan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, sorunların çözümü için zaman zaman üreticilerle bir araya geldiklerini belirtti. Bu toplantılar sonucunda çözüm odaklı gelişmelerin yaşandığına işaret eden Uçak, "Meyve sebzenin tarladan sofraya kadar olan yolculuğunda ona dokunan herkes burada buluştu; üretici, ihracatçı, bürokratlar, yetkililer... Kısaca herkes daha kaliteli üretim için elinden geleni yapıyor. Bu tarz toplantılarımız devam edecek." diye konuştu.

Değerlendirme toplantısında, katılımcılardan gelen soruların da cevaplandırıldığı bölümün ardından toplantının ev sahipliğini yapan, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği adına Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak tarafından toplantıda yer alan konuşmacılara Atatürk tablosu hediye edildi. Toplantı tüm katılımcılarla çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.