T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

MUSA BAKAN YANGIN ALANLARINDA HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA KATILDI

Yayın Tarihi : 25.8.2019

​İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayıp Seferihisar ve Menderes ilçelerine sıçradıktan 2 gün 5 saat sonra kontrol altına alınan yangının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı ekiplerinin hasar tespit çalışmaları başladı.

Yangın bölgesinde ekiplerin soğutma faaliyetleri devam ederken zarar gören tarım arazilerinin tespiti için de çalışmalar devam ediyor. İzmir Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey'in de bizzat katıldığı çalışmalarda Tarım Sigortaları (TARSİM) ekipleri, hasar tespit çalışmaları kapsamında yangın yerinin yakınlarındaki mahallelerde inceleme yürütüyor.

"Kapı kapı dolaşacağız"

Yangından etkilenen köylerde, vatandaşlarla bir araya gelen İzmir Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, TARSİM Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu ile sorunları dinleyerek hasar tespiti noktasında yapılacaklar ve sonraki süreçle ilgili bilgiler verdi.

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ve zarar gören alanların zeytin ve üzüm bağları olduğunu belirten Musa Bakan, "Bu zarar gören alanlarla ilgili tek tek, kapı kapı dolaşıp hasar tespit çalışmaları yürütülüyor. Bunları tespit ettikten sonra Bakanlığımıza rapor edeceğiz. Hem Bakanlığımız hem de Cumhurbaşkanlığı Afet Birimi tarafından bunlar tanzim edilecek. Hafta sonu mefhumu olmadan çalışmalarımız devam edecek." diye konuştu.