T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ekmek Üreticilerine Temel Gıda Hijyen Eğitimi

Yayın Tarihi : 8.8.2019

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği gereğince, Tebliğ kapsamındaki ürünlerin üretim, satış veya dağıtımında çalışan personele yönelik eğitimler düzenleniyor.  

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında imzalanan protokol çerçevesinde düzenlenen eğitimlerde; "Ekmek ve Ekmek Çeşitleri İle İlgili Gıda Mevzuatı" konuları Bakanlık İl Müdürlüklerince görevlendirilen personel, diğer konular ise işbirliği yapılan kurum/kuruluşların görevlendirdiği eğiticiler tarafından veriliyor.

Protokoller kapsamında verilen eğitimlerin geçerlilik süresi 5 yıldır. Ekmek üretim, dağıtım ve satış işlerinde çalışan ve bugüne kadar eğitim almamış veya 2012 yılında alınan eğitimin geçerliliği sona ermiş kişilerin eğitime katılması gerekiyor.

2012 yılında imzalanan protokoller çerçevesinde;    TOBB, TESK ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile yapılan işbirliği ile düzenlenen toplam 25 eğitime, 2780 çalışan katılmış, yapılan sınav sonucunda başarılı olan 2631 çalışan ise katılım sertifikası almıştır.

2017 yılında ise; 4 ayrı eğitime toplam 645 çalışana eğitim verilmiş, sınavda başarılı olan 632 çalışana katılım sertifikası düzenlenmiştir.

2019 yılında ise 25-26 Temmuz 2019 tarihlerinde İzmir merkez, Selçuk, Aliağa ve Bergama ilçelerinde eğitimler düzenlenmiş ve toplam 285 fırıncıya eğitim verilmiştir.