T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürlüğü Personeline İnfluenza (Grip) Eğitimi Verildi

Yayın Tarihi : 6.8.2019

İnfluenza (grip), influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığıdır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında mevsimsel olarak vaka artışları ile seyreden influenza, zaman zaman küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara neden olmaktadır.

İnfluenza virüslerinin genetik yapısında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak yeni bir tipte influenza virüsü ortaya çıkabilmekte ve insandan insana kolayca geçiş yeteneği kazanabilmektedir.

Hastalığa neden olan etmenlere ve yayılımına karşı önlemler almak ve bilinçlenme sağlamak amacıyla İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde Pandemi Planı Hazırlama Çalışma Grubu oluşturuldu. Grup tarafından Pandemik İnfluenza Faaliyet Planı hazırlanarak, elektronik posta yoluyla İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde çalışan tüm personele gönderildi.

Bahse konu Pandemik İnfluenza Faaliyet Planı; İl Müdürlüğü personelinin İnfluenza virüsüne karşı korunması, olası bir pandemi durumunda hastalıkla bilinçli bir şekilde mücadele edilebilmesi, mümkün olduğunca hijyen şartlarda çalışmanın temin edilmesi ve kötü bir senaryo vuku bulduğunda İl Müdürlüğü ve çalışan personelce yapılması gereken iş ve işlemleri belirlemek, uygulanmasını sağlamak ve de kontrol etmek amacı ile düzenlenmiştir.

Plan çerçevesinde; İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan'ın da katılımıyla İl Müdürlüğü toplantı salonunda tüm personelin katılımının zorunlu olduğu eğitimler gerçekleştirildi. Eğitimlerde işyeri hekimleri tarafından hijyen, gripten korunma, grip ile soğuk algınlığı arasındaki fark ve grip hastalığının tedavisi nasıl yapılmalıdır gibi konularda eğitim verildi.