T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“Su Ürünleri İşleme Kursu” Kursiyerlerinden Midye Dolma İkramı

Yayın Tarihi : 1.8.2019

Beceri Eğitimleri ve Üretim Araçları Vasıtasıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi Projesi kapsamında yürütülen "Su Ürünleri İşleme Kursu" 10 Türk ve 10 Suriyeli kursiyerin katılımıyla 17 Temmuz tarihinde başladı.

Teorik ve pratik derslerle eğitimleri tamamlanan kursiyerler, midye dolma konusunda uzmanlık kazandılar. Kurslarda son aşamaya gelen kursiyerler, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline, 120 kilo midyeyi işleyerek ve 5 farklı içle doldurarak ikramda bulundular. İkram sırasından farklı midye dolmalar arasında puanlama yapılarak, hem kursiyerlerin ilerlemesi hem de yapılan dolmaların lezzeti değerlendirildi.

"Su Ürünleri İşleme Kursu" Eylül ayına kadar sürecek. Kursiyerlerin hijyen, girişimcilik ve kooperatifçilik konularında da eğitimler alacağı kurs sonunda tüm eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerler, bütçesini FAO ve Japon Hükümetinin üstlendiği bir Kadın Girişimcilik Kooperatifi kuracaklar.

Halk Eğitim Müdürlükleri, ISKUR ve KOSGEB gibi kurumların desteğini alan "Su Ürünleri İşleme Kursu"  bitiminde bütün kadınlar üretmeye, satmaya ve para kazanmaya başlayacak.