T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Mesleki Eğitim Projeleri Kapsamında Danışma Toplantısı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 11.7.2019


BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen tarımsal mesleki eğitim projeleri kapsamında, özel sektör işbirliği ve danışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, mesleki eğitimlere katılan kursiyerlerin istihdamına ilişkin fırsat ve zorluklar değerlendirildi.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "Beceri Eğitimleri ve Üretim Araçları Vasıtasıyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi" ve "İstihdam Olanakları Vasıtasıyla Mültecilerin Öz Yeterliklerinin Artırılması ve Tarıma Dayalı Geçimlerinin Geliştirilmesi" projeleri yürütülüyor.

Özel sektör ile istihdam olanakları ele alındı

Projeler kapsamında İzmir'de özel sektör işbirliği ve danışma toplantısı gerçekleştirildi. Eğitime katılan Suriyeli ve Türk kursiyerlerin istihdamına ilişkin neler yapılabileceğinin tartışıldığı toplantıya, mesleki eğitim konuları ile ilgili faaliyet gösteren özel sektör temsilcilerinin yanı sıra FAO, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü ve Ziraat Odalarının temsilcileri katıldı.

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, FAO ile birlikte yürütülen projeler kapsamında kentte toplamda 170 kişinin ihtiyaç duyulan mesleki konularda hem teorik hem de işbaşında eğitim gördüğünü ve eğitimlerin sonunda kursiyerlerin istihdamını sağlamak için özel sektörün desteğine ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

İşletme sahipleri kursiyerlerden memnun

Toplantıya Menderes ilçesinden katılan seracılar ise proje ile birlikte seracılık konusunda eğitilen 25 kişinin işletmelerine çok katkı sağladığını dile getirdiler. Kurs kapsamında eğitilen ve işbaşı eğitimleri kapsamında işletmelerinde çalışan kursiyerlere rahatlıkla serayı teslim edebildiklerini belirten Aktaş Tarım İşletmesinin sahibi Şerif Aktaş, kalifiye işgücü ihtiyacının oldukça fazla olduğunu ve eğitilen kursiyerleri rahatlıkla istihdam edebileceklerini ifade etti.

Selçuk ilçesinden katılan meyve yetiştiricileri de, proje kapsamında eğitilecek 25 kişinin kendileri için büyük bir fırsat olacağını belirtti. Özellikle paketleme ve hasat konusunda nitelikli işgücüne ihtiyaç olduğunu ve hasat ve paketlemede nitelikli işgücü bulamadıkları için ciddi kayıpların yaşandığını vurgulayan Sıdık Demircan, projenin eğitimli işgücü sağlayacağını belirterek, kapsamının geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

İŞKUR'dan destek sözü

Kamu kurumlarından katılan temsilciler de, birçok farklı kurumla iş birliği içerisinde yürütülen projenin özel sektöre sağladığı faydaya vurgu yaparak, FAO ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teşekkürlerini ilettiler.

FAO Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman ise projeler kapsamında eğitilen Suriyeli ve Türk kursiyerlerin istihdama erişimlerinin artırılması noktasında özel sektörün rolünün büyük olduğunu ve ilgili kurumların daha fazla iş birliği içerisinde çalışması gerektiğini vurguladı.