27.11.2018 / Gösterim Sayısı : 199

Dünya Zeytin Günü Festivalle Kutlandı

#2018 Dünya zeytin günü

Dünya Zeytin Günü kapsamında İzmir Ticaret Borsasında (İTB) tarafından Uluslararası Zeytin Konseyinin proje desteği ile Zeytin Festivali düzenlendi.

Festivale İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan katıldı.

Festival kapsamında gerçekleştirilen Zeytin-Zeytinyağı Panelinde; zeytin yetiştiriciliğinde son gelişmeler, zeytin ve zeytinyağı ekonomisi, zeytinyağı ve gastronomi, tarihte zeytin ve zeytinyağı, zeytin ve sanat/kültür konuları ile ilgili sunumlar yapıldı. Festivalde ayrıca, en büyük zeytin danesi yarışması ve ödül töreni düzenlenirken, zeytinyağı sezon açılışı da gerçekleştirildi.

Festivalde konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli'den kadınlarla birlikte bir kooperatif kurulması sözü aldığını söyleyerek, "kadınlarla birlikte kadın kooperatifini kurarak zeytin ve zeytinyağı ile ilgili çok daha fazla ürün yapalım ve kadınlara istihdam sağlayalım" dedi.

Konuşmaların ardından, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Mehmet Aktaş zeytin yetiştiriciliğinde son gelişmeler, İTB Yönetim Kurulu Üyesi Erol Avni Bozkurt zeytin ve zeytinyağı ekonomisi, Sırma Güven ve Ozan Kumbasar zeytinyağı ve gastronomi, Gıda Mühendisi Arkeolog Ahmet Uhri zeytin ve sanat/kültür ve Arkeolog Hakan Aycan da tarihte zeytin ve zeytinyağı konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

En büyük zeytin danesi ödül töreni
Sunumlardan sonra en büyük zeytin danesi yarışması ödül töreni düzenlendi. Dört farklı türde gerçekleştirilen yarışmada 21,54 gramlık palamut zeytinle Yavuz Bey Çiftliği, 15,83 gramlık domat zeytinle Bayram Yataz, 8,04 gramlık Gemlik zeytiniyle Oğuz Çoban ve 7,49 gramlık memecik zeytinle Levent Korukoğlu, ödüle layık görüldü.

Yarışmanın ardından zeytinyağı sezon açılışı gerçekleşti ve protokol tarafından çekiçlerle zeytin kırıldı.


''