8.11.2018 / Gösterim Sayısı : 100

Özbekistanlı Heyet İzmir Tarımını İnceledi

#Özbek Heyet 2018 Ziyareti

​             Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (İFAD) desteği ile Özbekistan Cumhuriyeti Tarım İşletmelerini Yeniden Yapılandırması projesi kapsamında 12 kişilik bir heyet, 24-31 Ekim 2018 tarihleri arasında ilimizde inceleme ziyaretinde bulundu. 

             İzmir İl Tarım ve Orman  Müdürlüğü'nü de ziyaret eden heyet, İl Müdür Musa BAKAN tarafından kabul edildi. Görüşmede Özbekistan ile ülkemizin diğer tüm anlarda olduğu gibi tarım alanında da ilişkilerin hızla geliştiğini, Türkiye'nin tarım alanındaki tecrübelerini Özbekistan ile paylaşmaktan memnuniyet duyacağını ifade ederek İzmir İlinin tarımsal potansiyeli hakkında bilgi verdi. Konuk heyet yetkilileri tarım sektörünün Özbekistan ekonomisinin en önemli sektörü olduğunu, ülkelerinin önemli bir pamuk, sebze ve meyve üreticisi olduğunu belirterek, iki ülkenin tarım alanında işbirliği yapma imkanı olduğunu ifade etmişlerdir. Devamında, konuk heyet yetkilileri bu inceleme gezisi için ülkemizin ve ilimizin özellikle seçildiğini, modern kapama meyve bahçelere kurulumu, seracılık, depolama, ceviz yetiştiriciliği ve tarım ürünlerinin işlenmesi ve depolanması konularında Türkiye'nin tecrübelerini yerinde görmeyi amaçladıklarını belirtmişlerdir.

            Özbek heyet, İl Müdürlüğümüz uzmanları eşliğinde İlimizde bulunan ve tohumculuk, fide, fidan, süs bitkileri, seracılık, organik tarım, sebze meyve boylama ve paketleme, doku kültürü alanlarında faaliyet gösteren işletmelerde 8 gün boyunca incelemelerde bulundu.


''