27.6.2018 / Gösterim Sayısı : 497

2018 Yılında Doğal Afetlerden Zarar Gören Üreticilerin Borçlarında Erteleme

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nden gelen bilgiye göre, 2018 yılı içerisinde doğal afetlerden zarar gören üreticilerin borçlarında erteleme yapılacaktır.

Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu Kararı ile;

01.01.2018 tarihinden 31.12.2018 tarihine kadar ülkemiz sınırları içerisinde meydana gelen deprem, şiddetli rüzgâr, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) ve Bakanlığımızın diğer kayıt sistemlerine göre kayıtlı olup, üretim faaliyetlerine devam eden gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, Bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (diğer kamu kurum ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi kullandırmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelemesi yapılacaktır.

Buna göre İzmir İli Kemalpaşa, Kiraz, Ödemiş, Tire, Bayındır, Menemen ilçelerinde yaşanan doğal afetlerden zarar gören üreticilerimizin borç ertelemesinden faydalanabilmeleri için ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.


''