31.5.2018 / Gösterim Sayısı : 483

Erdurmuş İTB Meclis Toplantısında Konuştu: “İzmir Tarımını Daha da İleri Götürme Noktasında Büyük Bir Heyecan Yaşıyoruz”

#2018 ticaret borsası meclis toplantısı

İzmir Ticaret Borsası'nın (İTB) mayıs ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti.

Toplantıya İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, meclis üyeleri ve İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş katıldı.

Erdurmuş toplantıda yaptığı konuşmasında, İzmir'i ve ilçeleri kısa bir sürede gezme ve vatandaşlarla temas etme şansı yakaladıklarını belirterek, "İzmir, bakanlığımız açısından da bakıldığında ilk akla gelen şehirlerimizden birisi ve tarıma, hayvancılığa ciddi katkı sağlayan bir şehir. 161 bin çiftçisi ve 3.9 milyon dekar tarım alanı var ve ciddi anlamda sulama alt yapısına sahip" dedi.

İzmir'in özellikle son yıllarda hayvancılıkta ciddi bir ilerleme gösterdiğini ve bu ilerlemenin tarımsal üretimi şekillendirdiğini belirten Erdurmuş "2004 yılından bu yana 15.6 milyarlık bir tarımsal hasılaya ulaşmış durumdayız. Tarımsal ihracat yaklaşık 2.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2003 - 2017 yılları arasında üreticilerimize 3.1 milyar TL destekleme ödemesi yapıldı. İzmir deyince akla ilk turizm geliyor ama İzmir yakaladığı ivme ile örnek alınacak bir tarım şehri. Tarımsal desteklemeler son 15 yılda hem İzmir'de hem Türkiye'de arttı. İlimizde 2017 yılında 356 milyon TL İzmir çiftçisine ulaştı. Tarımsal kalkınma için 348 proje İzmir ilinde faaliyete geçirildi. Yaklaşık 132 milyon TL hibe bakanlık bütçesinden sağlandı. Havza Bazlı Milli Tarım Projesi, uzun vadede Türkiye tarımına çağ atlatacak. Verimli tarım ovalarımızı sanayi ve imar baskısından kurtarmak amacıyla bazı yerler sit alanı ilan edildi. Gelecek kuşaklara aktarabileceğimiz en büyük eserlerimizden biri budur" dedi.

İzmir tarımına bir şeyler katmak isterken odalar, borsalar ve tüm sivil toplum kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duyduklarını söyleyen Erdurmuş, İzmir tarımını daha da ileri götürme noktasında büyük bir heyecan yaşadıklarını dile getirdi.

''