10.5.2018 / Gösterim Sayısı : 454

Sektörün En Büyüğü Olivtech ve Ekoloji İzmir Fuarları Açıldı

#2018 ekoloji fuarı açılış

​Organik ürünler ve zeytin-zeytinyağı sektörünün temsilcileri, Fuar İzmir'de bir araya geldi.

Sektörlerindeki tek ihtisas fuarları olan 'Olivtech -8. Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarı' ile 'Ekoloji İzmir-9. İzmir Organik Ürünler Fuarı' İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından bu yıl da 'Gurme İzmir' adı altında kapılarını açtı.

Fuarın açılış kurdelesini ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Sabahat Güllüoğlu, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ve İzmir İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş yaptı.

Açılışın ardından tek tek stantları ziyaret ederek katılımcılarla sohbet eden Ahmet Güldal ve Zekeriyya Erdurmuş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın bu yıl 320 m² alanda oluşturduğu ve çeşitli etkinliklerle Ekoloji İzmir Fuarı'na renk kattığı stantta katılımcı illerle bir araya geldi. Stantta daha sonra, Çiftçi Kadın Kültür Sanat ve Spor Etkinlikleri Projesi kapsamında Kemalpaşa Dereköylü üretici kadınlardan oluşan folklor ekibinin gösterisi ve GTHB Manisa İl Müdürlüğü tarafından çocuklara organik üretimi anlatmak amacıyla hazırlanan animasyon film ilgiyle izlendi.

Stantta konuşan Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, "Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Organik Tarım Dairesi'nin desteğiyle bu yıl her zamankinden daha güzel bir stantla fuardayız. Organik Tarımı Geliştirme projesi kapsamında 24 ilimizin katılımının sağlandığı bu alanda, inanıyorum ki Bakanlığımızın vermiş olduğu katkılar, destekler ve bunların organik tarıma olan yansıları bu fuarı gezen herkesin ilgisini çekecektir. Buraya gelen herkesin bu stantta uzun zaman geçireceğine ve önemli bilgilerle ayrılacağına inanıyorum. Özellikle 81 ilimizden gelen ve 24 ilimizden katılım sağlayan organik birim sorumlularını ve çalışma arkadaşlarımızı kutluyorum. İl müdürlüklerine de katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

"Ülke Olarak Çok Büyük Bir Potansiyelimiz Var"

Organik tarımın bir vizyon ve misyon işi olduğunu belirten Güldal; "organik tarım, gönüllü arkadaşların özveriyle, fedakarlıkla ve büyük bir inançla yapması gereken çalışmaların başında gelmektedir. Çünkü kamuoyunda beklentisi çok yüksek, algısı çok olumlu. Verdiğimiz desteklerin amacına ulaşması için yaptığımız önemli projelerden. Artık insanların sağlıklı, kaliteli beslenmesi, doğru üretilmiş gıdaları tüketmesi yolundaki beklentilerine en güzel cevabı biz organik ürünlerle, iyi tarım, kontrollü tarım ürünleriyle sunuyoruz. Bakanlık olarak organik tarımla ilgili yapacağımız her çalışma ülkemizin kalkınmasına, tarım ekonomisinin güçlenmesine ve çiftçilerimizin gelirinin artmasına, kaliteli, sağlıklı yaşama, üretimin artışına katkısı olacak çalışmalardır. Türkiye'nin buna ihtiyacı var. Çünkü bizim çok büyük bir potansiyelimiz var" dedi.

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü görevine başlayan Zekeriyya Erdurmuş ise; "İzmir'de tarımın gelişimine ve üretime katkı için Sayın Müsteşar Yardımcımız Ahmet Güldal'dan aldığımız bayrağı en iyi şekilde, daha güzel günlere taşımak için elimizden geleni yapacağız. Türkiye'de organik sektörünün en büyüğü olan bu fuarda sizlerle olmak ve yapılan çalışmaları görmek mutluluk verici. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Güldal ve Erdurmuş beraberindekilerle 24 katılımcı ilin stantlarını gezerek ürünler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Ürün grubuna eklediği yeni ürünler ile daha da büyüyen Gurme İzmir-8. Olivtech Fuarı, bu yıl İtalya'dan 2 yabancı firmanın da aralarında bulunduğu 220 firmayı bir araya getirdi. Türkiye'yi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sertifikalı fuar olan Gurme İzmir- 9. Ekoloji İzmir ise bu yıl 37 il ve 4 ülkeden toplam 149 katılımcıyı ziyaretçiyle buluşturuyor. Organik tekstil, kozmetik, oyuncak, kontrol ve sertifikasyon kuruluşları ile laboratuvarlar ve sivil toplum kuruluşlarının yer alacağı fuara geçtiğimiz yıl 25 il 3 ülkeden 124 firma katılım sağlamıştı.

Olivtech ve Ekoloji fuarları, 12 Mayısa kadar 10.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. 


''